Баба Вълка - Царица от Долината на Розите

Българката е пазителката на семейното огнище.Тя репрезентира Земята - даряваща и плодна, мека и приютяваща.Баба Вълка е жива история. Тя е вдъхновение. Упование и пример за идните след нея.Тя е истинска Царица от Розовата долина. Запознайте се с нея!

''Пролетно време млади български девойки се разпръскват на групи всекидневно в тези градини и обират всички цъфтящи рози. Понякога тези девойки слагат кошниците на земята и танцуват в кръг под звуците на овчарски кавал или като си пеят сами: те са най-красивите и най-изящните селски жени.''

издателство Изток-Запад, ''Светът за българката''

Родена в село Могилово, Чирпанско, на 20 април 1932 година. Тя е една от седемте деца, в семейството на Пенка и Петко.
В род на дълголетници, израства с любовта си към бащината земя и хоризонт, закърмена в морални ценности и дисциплина.
Помни прадядо си Авраам, за когото споменава с уважение, че изпитва възхита заради неговите дълголетие и достолепност.Вярва, че силният дух на родният корен я крепи и сега.

Труд, труд, труд!

Всекидневният труд и усърдие в изпълнението му е тайната на нейният шастлив и продължителен живот, скрита в една проста думичка.
Не ровна ли в Земята - не мога да заспя. 

Баба Вълка е на 92 години.Доскоро можеше да бъде видяна да кара колелото си по улиците на населено място или да плеви двора си в подбалканското село Долно Сахране.Днес, по поръка на доктори и заради разширени вени, тя се задоволява с изпълнението на по-леки задачи, но не престава да се движи.

 Денят й започва с ябълка – на гладно.По-напред, добавя и ядките на няколко ореха – или както споделя сама :

Всеки ден започвам така, откакто се помня – ябълката прочиства и предпазва стомаха, а ядките подхранват мозъчна дейност.

Любовта я среща със съпруга й и тя се озовава в Казанлък - столицата на Розовата долина.Град, за който споделя, че чувства като роден.Град, в който младото чирпанлийско момиче става пазителка на родът Кърови.

До 1987 година тя отдава труда си, градейки татковината, работейки дълги години като педагог в завод Димитър Благоев. Насладата от свършената работа, поддържането на чисти човешки отношения и вярата в човекa я карат, да сподели с малко тъга, че би желала да върне времето и да продължи да работи, поне още 20 години след пенсионирането й. Тя вярва, че трудa е превърнал маймуната в човек и най-страшният бич в съвременното общество е МЪРЗЕЛА.

 Преживяла три режима, или както тя самата ги определя – фашистки, комунистически и демокрация, тя е ходеща История и проводник към Бъдещето.Заобиколена от вярното куче Рени и котаракът Мъри, баба Вълка с умиление си спомня за духът на своето поколение и неговия устрем да изградят от една България, земният рай.

Поклон пред нашите любими дядовци и баби, отдали сили и вдъхновение да превърнат това парче благословена Земя – от Мечта в Реалност.

Шестте внука и шестте правнука, с които баба Вълка е дарена са нейното упование, че Земята родна е в ръцете на добри стопани. Стопани, поели примера на достойните си деди и продължили Пътя с факела на Вдъхновението.

Запомнихте ли рецептата за здраве, приятели ? – една ябълка и три ореха.
А тази за щастието ? –
труд, в името на общото.
В името на добруването ни като индивиди и Народ.
Народ, който прави стъпка назад, само за да се засили и да полети в Космоса, водейки Светът след себе си


Затварям вратата на Вълкината къща,откъсвам стрък мента от двора и вдишвам дълбоко
Виждам взрените й очи  – там все още прескачат искрите на Живота.

От тези искри ще вземем, за да запалим Пламъка в нашите и с него Огън да сътворим!

                                                                             🔥🇧🇬🔥



Последвайте Красив Казанлък във Фейсбук и Телеграм.

Следете нашите инициативи и бъдете дейна част от тях - Заедно можем Всичко!

Източници : 

Линк сайт на Издателство Изток Запад

Село Могилово_Wikipedia

Село Долно Сахране_Wikipedia

Туристически сайт на Град Казанлък

Дарик Радио сайт

Онлайн Български Тълковен речник

Химн на Република България_Ютуб
Споделете с приятелите си

Коментари

Има 0 коментара за статията

Напишете коментар

За да добавяте коментари е необходимо да се впишете в системата
ВХОД